מחקרים

מחקר חדש: ספורטאים צריכים לשקול מחדש שימוש בבגדי לחץ ככלי להתאוששות

בגדי לחץ

צוות מחקר בינלאומי, בראשותו של פרופסור יאנוס נגיסי מבית הספר לתארים מתקדמים להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת טוהוקו, יפן, ביצע מחקר-על מסוג "סקירה שיטתית" (Systemic Review) כדי להעריך אם בגדי לחץ, רצועות בד אלסטיות שמתאמנים לובשים על הידיים, הרגליים או הירכיים במהלך או אחרי פעילות גופנית, אמנם מסייעים להתאוששות השרירים. השימוש בבגדי לחץ צבר פופולריות רבה בשנים האחרונות בקרב ספורטאים, מתאמנים ומאמנים.

סקירות שיטתיות מזהות ומעבדות נתונים מכל המחקרים הרלוונטיים לנושא הנחקר, ונחשבות לרמה הגבוהה ביותר על פירמידת הרפואה מבוססת הראיות. בניגוד לתוצאות שנמצאו במחקרים בודדים, העדויות מהסקירה השיטתית שבוצעה מצביעות על כך שלבישת בגד לחץ במהלך או לאחר האימון אינה מקלה על התאוששות השרירים.

"נתונים מהמחקר הקודם שלנו אף תמכו ברעיון שלבגדים כאלה יש פוטנציאל להפחית את אובדן כוח השריר לאחר אימון מפרך", אמר ד"ר נגיסי. "עם זאת, כאשר עיבדנו את הנתונים של כל המחקרים הרלוונטיים, לא מצאנו שום השפעה של בגדי לחץ על התאוששות כוח השריר – גם כאשר נלקח בחשבון סוג הפעילות הגופנית ומתי והיכן נלבש בגד הלחץ."

מחברי המחקר חושבים שזו דוגמה מושלמת לסתירה בין תוצאות מחקרים בודדים וראיות מסקירות שיטתיות ו"מטא-אנליזות". לכן, מדענים צריכים להיות זהירים כשהם מסיקים מסקנות ישירות מתוצאות המחקרים שלהם. במקום זאת, מטה-אנליזות באמצעות המודלים המתאימים ביותר יכולות לספק תוצאות מדויקות ואמינות יותר.

בשורה התחתונה, ספורטאים, מאמנים ומטפלים צריכים לשקול מחדש את השימוש בבגדי לחץ כאמצעי להפחתת ההשפעות המזיקות של פעילות גופנית על כוח השרירים, ולנסות לחפש שיטות חלופיות לצורך זה.

למאמר המקורי לחצו כאן

נושאים קשורים:  בגדי לחץ,  אימון ספורט
תגובות